SOŠVOŠŠkolní jídelnaCateringCentrum celoživotního učeníKAPŠ
Home
Výpis blogu
Říjen
6

OLIMA CUP 2017

Naši žáci se v pátek 5. října 2017 zúčastnili soutěže Olima Cup 2017
OLIMA CUP 2017
Září
21

Co si odnést ze školy

Ve středu 20. září se uskutečnila beseda s Václavem Klausem ml.
Co si odnést ze školy
Září
18

Adaptační kurz prvních ročníků 2017/2018

Ve dnech 11. - 13. září 2017 se konal adaptační kurz prvních ročníků v rekreačním středisku H-Resortu v Kunčicích pod Ondřejníkem.
Adaptační kurz prvních ročníků 2017/2018
Srpen
28

Odborná praxe v Grandhotelu Pupp

Žáci AHOL - Střední školy gastronomie, turismu a lázeňství se zúčastnili odborné praxe v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech.
Odborná praxe v Grandhotelu Pupp
Srpen
28

Podzimní termín jednotných závěrečných zkoušek

Podzimní termín jednotných závěrečných zkoušek
Srpen
28

Podzimní termín maturitní zkoušky

Podzimní termín maturitní zkoušky
Červen
29

Čtvrté kolo přijímacího řízení

Máte-li zájem studovat od příštího školního roku maturitní obor Hotelnictví, Cestovní ruch nebo Gastronomii, případně učební obor Kuchař – číšník, můžete se do 30. srpna 2017 přihlásit do 4. kola přijímacího řízení. Máme ještě volná místa v oborech!
Čtvrté kolo přijímacího řízení
Červen
6

Třetí kolo přijímacího řízení

Máte-li zájem studovat od příštího školního roku maturitní obor Hotelnictví, Cestovní ruch nebo Gastronomii, případně učební obor Kuchař – číšník, můžete se do 23. června 2017 přihlásit do 3. kola přijímacího řízení. Máme ještě volná místa v oborech!
Třetí kolo přijímacího řízení
Květen
29

Harmonogram závěrečných zkoušek oboru kuchař - číšník

Kompletní harmonogram závěrečných zkoušek pro studenty třetího ročníku oboru kuchař - číšník.
Harmonogram závěrečných zkoušek oboru kuchař - číšník
Květen
19

Harmonogram maturit pro dny 22. - 24. 5.

Kompletní harmonogram maturit pro studenty závěrečných ročníků maturitních oborů.
Harmonogram maturit pro dny 22. - 24. 5.

Třetí setkání v programu ERASMUS+

Erasmus+- aneb slíbený návrat do Polska

V úterý jsme slibovali návrat do Polska ohledně pokračování v započatém programu. Ve středu jsme se odmlčeli, neboť se konala velkolepá událost AHOL CUP 2016. Navštívili jsme ji společně se všemi účastníky Erasmu+ a všichni jsme si den náležitě užili.

Nové prostředí auly Gong všechny návštěvníky velmi pozitivně nadchnulo. Mohli jsme se podívat na Ostravu z výšky Bolt Tower Vraceli jsme se unaveni avšak plni nových zážitků a dojmů.

Ve čtvrtek jsme vyrazili z Cieszyna již kolem šesté hodiny ráno. Měli jsme před sebou návštěvu Auschwitz:

Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) je asi čtyřtisícové městečko v jižním Polsku. Za druhé světové války bylo pohlceno rozpínající se německou „Říší“. Na rozkaz Heinricha Himmlera ze 27. dubna 1940 zde byl v bývalých kasárnách polské armády založen koncentrační tábor (později spíše vyhlazovací). Velitelem tábora byl jmenován Rudolf Höss. Na vybudování tábora se podíleli vězni z koncentračního tábora v Dachau. Funkci dozorců vykonávali příslušníci oddílů SS a také němečtí kriminálníci z koncentračního tábora Sachsenhausen (i ti byli v očích nacistů pořád nadřazeni Polákům, Sovětům, Židům aj.).

Jestli mohu mluvit sama za sebe – byla jsem zde poprvé a velmi mne zasáhlo vše, co jsem v Osvětimi viděla a slyšela.. Pocity se ve mně mísí ještě v tuto chvíli, kdy uběhlo již několik hodin od mé návštěvy, tak silný to byl zážitek. Jindy upovídaná a rozverná mládež se znovu měla k světu, až v odpoledních hodinách, kdy jsme se ve svém programu přesunuli do Krakova. Krásné město s mnoha historickými památkami, které bych všem doporučila navštívit. Možná nejkrásnější je toto místo v předvánočním čase, kdy se zde také konají vánoční trhy a má to dokonalou atmosféru.

Jestli jsem se minule zmínila o utužování vztahů mezi účastníky programu, tak po tomto dni jsme působili jako celistvá skupina – ve které byste jen těžko hledali čtyři rozdílně mluvící národy. I přes tak náročný den byla výborná nálada a skvělá atmosféra. V Krakově se k nám na chvíli přidala také naše paní ředitelka Mgr. Miriam Lacinová. Když nás opouštěla, věřím – že alespoň na chvíli zalitovala, že nemohla strávit všechny dny s námi společně.

Dnes už je pátek a rozjíždíme se do svých domovů. Zažili jsme v Polsku nádherné dny plné nezapomenutelných okamžiků (jízda sáněmi, krásný Krakov…) a mnoho trojjazyčných rozmluv, žertů a utužování přátelských vztahů. V tuto chvíli jsme všichni doma – kde jsme se i přes všechny zmíněné zážitky – moc těšili. Prostě všude dobře, ale doma nejlépe. Něco na těch pranostikách bude.

Slibujeme krásné fotky, které vystihnou chvíle a zážitky o kterých jsme psali.

 

Jak pokračuje ERASMUS+ aneb - co dnes bylo na programu?

Ráno jsme si pěkně pospali a po desáté hodině jsme vyrazili směr Wisla. Po cestě jsme navštívili mega-hotel s názvem GOLEBIEWSKI. Když v tuto chvíli přemýšlím – není nic – co bychom v tomto hotelu nenašli. Není zde nouze o různé typy restaurací ani zábavu v podobě bazénů, masáží, venkovních horkých lázní, ale tělocvičen. Umím si představit zde strávit celý týden a již nyní mohu říci, že bych se nenudila. V Anglii platí pořekadlo – kdo je někdo znuděný Londýnem – je znuděný životem. Dovolila bych si lehce pohrát se slovy – Kdo je znuděný hotelem Golebiewski – je znuděný životem.

Také další část programu měla své kouzlo. Podívali jsme se do muzea krajky. Dále nás čekalo překvapení v podobě projížďky na saních – tažené koňmi. Mnozí z nás takto jeli poprvé a našli si v tom své kouzlo. Vystupovali jsme pěkně zmrzlí a tak stylová chata, kde uprostřed v krbu praskal oheň nás víc – než potěšila. Opekli jsme si buřty – není nad klasiku – rázem jsem si vybavila své dětství a táborové ohně. Musím ocenit, že to bylo originální a určitě to splnilo svůj účel. Nálada byla výborná a pomalu se stírají i hranice jazykových bariér.

Cestu nazpátek autobusem již nikdo ze studentů nevnímal – zážitky všechny zmohly natolik, že do jednoho usnuli spánkem bohatýrů. Zítra jedeme do Ostravy na AHOL CUP, ale ve čtvrtek budou další zprávy z programu Erasmus+, tak se těšte – bude na co!!!!!

 

Karin Boháčová a zástupci studentů AHOL

 

 

Proč se scházíme? Proč jedeme 100 a více kilometrů? Proč se připravujeme, studujeme, přemýšlíme, opakujeme a chceme překvapit?

Jednou z možných odpovědí je, protože chceme.

Další odpovědí je v pořadí třetí setkání žáků čtyř škol z Francie, Slovenska, Česka a Polska. A právě na toto setkání se těšíme a rádi absolvujeme program, který si pro nás připravila hostitelská škola Zespól szkol ekonomiczno - gastronomicznych Cieszyn.

A co nás čeká? Dnes zahájení, společné foto, seznámení s metodou přípravy pokrmu pomalým vařením Sous Vide (suvi), praktický nácvik a podvečerní procházka městečkem Cziszynem.

V dalších dnech -  exkurze do hotelu Golombievski ve Wisle, regionální muzeum, ,,Kulik" venkovní vaření krajové speciality. Dále budeme poznávat Kraków a je pořeba vidět i jinou historii země a navštívíme Osvětim. Společně se zúčastníme gastronomické soutěže ve vaření, míchání nápojů, přípravy kávy a čaje.

Máme před sebou náročný program, náročné aktivity a příjemně náročné setkávání s přáteli ze čtyř zemí Evropské unie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaše jméno:
Váš e-mail:
ochrana proti spamu
' '
opište kód z tohoto obrázku do následujícícho pole: